شهرهای هخامنشیان و اشکانیان در سیستان

روستای تاریخی قلعه نو در شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. دارای بافت تاریخی و سنتی می باشد و جزو معدود روستاهایی است که بافت اصیل سیستانی را حفظ کرده است. خانه های روستای قلعه نو با کاهگل ساخته شده و تقریبا حالتی پلکانی دارد، از این رو به ماسوله شرق نیز معروف است. در این منطقه جاذبه های بی نظیری از شهرهای هخامنشیان در سیستان و بلوچستان مشاهده می شود.

جاذبه های زهک سیستان

  • دهانه غلامان
  • چاه نیمه
  • دریاچه هامون
  • کوه خواجه

شهر هخامنشیان دهانه غلامان

این شهر در چند کیلومتری روستای قلعه نو قرار دارد. در روزگاری که منطقه سیستان و بلوچستان منبع غلات ایران زمین بوده است شهری بزرگ با معماری منحصر به فرد در این منطقه ساخته می شود. دهانه غلامان دارای ساختمان‌های بزرگ عمومی، معبد، محله‌‌های مسکونی، خیابان، آبراهه، محله‌‌های نظامی و صنعتی بوده و تنها شهر دوران هخامنشیان است که از خشت وگلی ساخته شده و بر خلاف سایر آثار و شهری به جا مانده از این دوره زندگی مردم عادی و خانه‌های آنها رانشان می دهد.

خشک شدن رودخانه هیرمند در این منطقه باعث خالی از سکنه شدن این شهر شده است. دریاچه هامون از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور است و هفتمین تالاب بین المللی جهان. در اوستا به نام دریاچه کیانسه شهرت داشته است.

کوه خواجه، شهر اشکانیان

کوه خواجه یا اوشیدا کوهی مقدس نزد ایرانیان باستان و با اهمیت مذهبی و تاریخی است. این کوه تاریخی در ۳۰ کیلومتری زابل قرار دارد.بر فراز این کوه قلعه ای خشتی با قدمت طولانی از زمان اشکانیان خودنمایی می کند. آثار دیگر به جا مانده در این کوه کهن دژ، قلعه کک کهزاد، قلعه چهل دختران و … است.

کوه خواجه یا اوشیدا

پیشینه تاریخی منطقه زابل، فرهنگ ارزشمندی را به ارمغان آورده است. زادگاه رستم دستان، آثار بجا مانده از شهر سوخته، دهانه غلامان و کوه خواجه، بزرگ مردی های لیث صفاری در پاسداشت زبان فارسی و… برای نمونه کافی است تا با اهمیت و عظمت منطقه آشنا شد. اما متاسفانه بدلیل مشکلات سخت زندگی در اینجا اعم از کم آبی، بادهای ۱۲۰ روزه و بیکاری، این فرهنگ اصیل رو به فراموشی گذاشته است.

آیین های سنتی سیستان

یکی از آیین های اصلی در فرهنگ مردم زابل، جشن گندم استکه در زمان برداشت گندم انجام می‌شود و به رقص و پای‌کوبی می پردازند. رقص زابلی یا سیستانی در اعیاد مختلف هم اجرا می شود. معمولا با شمشیر یا چوب به همراه ساز و دهل انجام می شود و شور و هیجان میدان نبرد را به همراه دارد.

بومگردی کلبه آرامش سیستان

این واحد اقامتی  در بافت سنتی روستای قلعه نو احداث شده و زندگی به سبک مردمان این منطقه را به همراه غذای محلی و موسیقی سنتی برای شما فراهم می آورد. این مجموعه به ۶ اتاق با ظرفیت ۶ نفر مجهز است. با اقامت در اینجا میتوانید به راحتی از آثار تاریخی و فرهنگی زابل و همچنین شهر شوخته بازدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *