عصاره ای از فرهنگ ایران در جاذبه های نیشابور

نیشابور یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی در نزدیکی مشهد است. نیشابور در دوره تاریخی پیش از اسلام همواره مورد توجه اشکانیان و ساسانیان بوده و آتشکده آذر برزین مهر یکی از سه آتشکده مهم مذهبی در زمان ساسانیان در این شهر بوده است. همچنین مشاهیر بسیاری در قرون اسلامی در کتابخانه ها و نظامیه های این شهر پرورش می یابند که جاذبه های نیشابور را غنی بخشیده است.

آثار و بقایای شهرکهن در حاشیه جنوب شرقی نیشابور به نام کهندژ مشهور است که در این مجموعه آرامگاه مشاهیر بزرگی چون خیام، عطار، کمال الملک قرار دارد و از مقصدهای مهم گردشگری است.

جاذبه های نیشابور

  • آرامگاه حکیم عمر خیام
  • بقعه امامزاده محمد محروق
  • آرامگاه عطار نیشابوری
  • آرامگاه استاد کمال الملک
  • مسجد جامع نیشابور
  • رباط عباسی
  • مسجد چوبین
  • عمارت و باغ امین اسلامی
  • گنبدهای آجری شادمهر

آرامگاه حکیم عمر خیام

خیام، ریاضی دان، فیلسوف، منجم، شاعر و یکی از بزرگترین دانشمندان ایرانی است که بیشتر شهرتش مربوط به رباعیات وی است. آرامگاه این فیلسوف در ۵ کیلومتری شرق نیشابور در باغی دلنشین و در مجاورت مقبره امامزاده محمد محروق قرار دارد.

این بنا الهام گرفته از اشکال هندسی می باشد که در ادوار مختلف دستخوش تغییر و تخریب گردید و در سال ۱۳۴۱ توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد.

آرامگاه عطار نیشابوری

از آثار و جاذبه های ارزشمند نیشابور مقبره عطار نیشابوری است. عطار در جوانی اهل عرفان بود طوری که در دکان دارو فروشی خود مشغول تدوین الهی نامه و مصیبت نامه می شود و در آخر حال به مرتبه فنا رسید

هفت شهر عشق را عطار گشت
ماهنوز اندر خم یک کوچه ایم

مولانا

تذکره الولیا و منطق الطیر از دیگر آثار این عارف بزرگ است.

آرامگاه استاد کمال الملک

محمد غفاری ملقب به کمال الملک یکی از استادان برجسته و مطرح نقاشی ایران بود که زمان مظفر الدین شاه می زیست. وی با کمک حکیم الملک مدرسه صنایع مستظرفه را در باغ نگارستان تهران تاسیس می کند.

آرامگاه کمال الملک در کنار مقبره عطار نیشابوری

درپی ناملایمتی ها و مخالفت های بیشمار، استاد کمال الملک پس از استعفا به ملک خود نیشابور عزیمت می کند و تا آخر عمر در اینجا ماندگار و در جوار شیخ عطار به خاک سپرده می شود.

رباط عباسی

قدمت این بنا به دوره صفویه بوده و اکنون به عنوان مرکز عرضه صنایع دستی نیشابور پذیرای گردشگران و مسافران است. ضمن اینکه موزه حیات وحش نیشابور نیز یکی دیگر از بخشهای این مجموعه است.

مسجد چوبین نیشابور

این مسجدچوبی در ایران منحصر به فرد است و دارای دو مناره به ارتفاع ۱۳ متر می باشد. در ساخت آن ۱۳ تن از انواع چوب به کار رفته است. این بنا مطابق استانداردهای روز جهان ساخته شده است و در مقابل زلزله های تا ۸ ریشتر مقاوم است.

تصویری زیبا از مسجد چوبی (عکس از راسخون)

این مسجد در جوار روستای محمدآباد، هفت کیلومتری نیشابور واقع شده است که به علت داشتن آثار دیگر چوبی به دهکده چوبی معروف است.

گنبدهای آجری شادمهر

درحدود ۱۰ کیلومتری جنوب نیشابور در میان قبرستانی قدیمی دو بنای آجری در کنار یکدیگر با ساختار و اندازه متفاوت قرار دارند. ویژگی های معماری موید انتساب گنبد بزرگ به دوران سلجوقی و گنبد کوچک به عصر ایلخانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *