کوه های دالامپر و بز سینای آذربایجان غربی

کوه دالانپر و یا دالامپر با ارتفاع ۳۴۴۹ و موقعیت جغرافیایی N: 37-12.380 ) و E :44-47.395 ) دقیقاً در نقطه مرزی سه کشور ایران، ترکیه و عراق واقع شده‌است، به‌طوری که قلهٔ این کوه به‌طور مشترک متعلق به این سه کشور است. این کوه در منطقه‌ای به نام سیلوانا واقع گردیده‌است و به معنی محل پرواز عقابهاست و جزء بکر ترین مناطق کشور محسوب می‌شود. این کوه در استان آذربایجان غربی و در محدوده دهستان مرگور از بخش سیلوانه در شهرستان ارومیه واقع شده‌است و نزدیک‌ترین شهر به آن شهر سیلوانه است. برای رسیدن به این منطقه باید از مسیر کوهستانی که از شهر سیلوانه می‌گذرد و به قله می‌رسد عبور کرد. این مسیر از شهر سیلوانه می‌گذرد و به شهر دیزج می‌رسد و سپس از روستاهای کسیان، کوله‌بهی و در نهایت سوله‌دوکل عبور می‌کند و در آخر به کوه دالامپر می‌رسد.

جاذبه های طبیعی و گردشگری دالامپر

از دیگر زیبایی های این منطقه دریاچه شگفت انگیز آن است؛ در دامنه‌های این کوه دریاچه زیبای دالامپر وجود دارد که نام دیگر آن مام شیخ است، البته این نام توسط محلی‌ها به آن داده شده و نام یکی از اربابان در زمان‌های گذشته است. این در یاچه هرساله به ویژه در فصل های بهار وتابستان در دامنه کوه دالامپر ایجاد می شود ومنظره بسیار دیدنی را ایجاد می کند. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۷۲۰ متر و دایره شکل است که قطر دریاچه در حدود ۴۵۰ متر می باشد.

یکی دیگر ازمناطق زیبای این منطقه روستای  پلکانی کچله است که در دامنه های کوه سر به فلک کشیده دالامپر واقع شده و راه مواصلاتی پر پیچ وخم وزیبایی دارد . این منطقه با دره ها، رودها و آبشار های پر آب و خروشان، دریاچه ها و تالاب های گوناگون مکانی پر از آرامش را برای مسافران مهیا می کند.

نحوه رسیدن به دالامپر: در مسیر جاده ارومیه به اشنویه در سه‌راهی روستای آغ بلاغ از جاده آسفالته سمت راست به سمت چپ در امتداد جاده “مرگور” از دو گردنه باید عبور کنید تا به روستای دزج (دزه) که در دشتی بسیار زیبا در دامنه‌ی کوه‌های مرتفع و پربرف دالامپر و بوز سینا جای دارد برسید. اگر در جهت غرب این روستا پیش بروید و از روستای کیسیان عبور کنید به روستای سوله دوکل میرسید. تا آبادی کیسیان راه آسفالت است و پس از آن خاکی می‌شود. این مسیر با هر نوع وسیله نقلیه قابل پیمایش است.

بزسینا

بز سینا یا بوز سینه کوهستانی است که در زاگرس شمالی واقع شده است. بز سینا در زبان محلی بوز سینه به معنای سینه یخی میباشد.[ین کوهستان مرز طبیعی مابین شهرستان‌های اشنویه و ارومیه است که در نزدیکی مرزهای ایران،عراق و ترکیه نیز واقع شده‌است. ارتفاع این کوه از سطح دریاهای آزاد ۳۴۸۰ متر می‌باشد.

ویژگی های محیطی کوهستان بزسینا

کوهستان بزسینا (بوزسینه) بین شهرستان‌های اشنویه و ارومیه، در نزدیکی مرزهای ایران، عراق و ترکیه قرار دارد. موقعیت مرزی، کوهستانی و صعب العبور بودن سبب شده است که بیشتر لندفرم های یخچالی این ناحیه ناشناخته باقی بماند.

نام محلی بزسینا(بوزسینه) ، سینه ی یخی می باشد. ارتفاع کوهستان بزسینا ۳۴۸۰ متر است. پوشش گیاهی این کوهستان مشابه اکثر کوه های زاگرس معتدل است. از گونه‌های جانوری این کوهستان می‌توان به خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی، عقاب و… اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *