بروجن ” سرزمین کوه ها و تالاب ها “

این شهر در ارتفاع ۲۱۹۷ متری از سطح دریاهای آزاد واقع شده است. بروجن دومین شهر بزرگ و پر جمعیت استان چهار محال بختیاری پس از شهرکرد(مرکز این استان) است و در شرقی ترین نقطه این استان قرار گرفته است. همجواری با استان های فارس و اصفهان باعث شده که مسافران و توریست هایی که در این مسیر در رفت وآمد هستند سر راهشان از این شهر و شهرستان هم بازدیدی داشته باشند. دیدنی های بروجن بیشتر از نوع طبیعی می باشند هر چند آثاری به ویژه از دوران قاجاریه هم درون این شهر وجود دارند.

جاذبه ها

  • گردشگاه چشمه سیاسرد
  • تالاب چغاخور
  • تالاب گندمان
  • قلل کلار، هزارچال و چرو
  • تالاب سولقان
  • تالاب دهنو
  • تالاب علی آباد
  • تالاب های چال تر و چال خشک

گردشگاه چشمه سیاسرد

این تفریگاه مشهورترین تفرجگاه مردم بروجن است. این تفرجگاه تقریبا ۴ کیلومتری از شهر فاصله دارد و در جوار چشمه ای به همین نام واقع شده است. درختان سربه فلک کشیده، امکانات مناسب برای پیک نیک، هوای مطبوع و خنک و … از جمله ویژگی هایی است که باعث می شود ساکنان بروجن و شهرهای اطراف این مکان را برای گردش خود در نظر بگیرند.

گردشگاه چشمه سیاسرد – جنوب بروجن

اگر قصد اقامت در نزدیکی این مکان فرح بخش دارید، اقامتگاه هایی در این مکان برای اجاره کردن وجود دارند.

تالاب چغاخور

این تالاب زیبا و بین المللی ۶۵ کیلومتر با شهرکرد فاصله دارد و در جاده این شهر به استان خوزستان قرار گرفته است. با شروع فصل پاییز، هزاران پرنده مهاجر و بومی برای زاد و ولد به این تالاب می آیند. با مساحتی معادل ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهر بلداجی قرار دارد. مرغزاری وسیع که مساحت آن حدود ۷۰۰ هکتار برآورد شده است این تالاب را احاطه کرده است.

تالاب بین المللی چغاخور- در نزدیکی شهر بلداجی، از توابع شهرستان بروجن

آب و هوایی مرطوب با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد دارد.این تالاب منطقه زندگی انواع مرغابی، غاز، انواع حواصیل، آنقوت، چنگر و…. می باشد. کولی و ماهی کپور از عمده ترین آبزیان زیستی این تالاب است.

تالاب گندمان

یکی دیگر از تالاب های استان چهارمحال و بختیاری، که نام خود را از شهری تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن قرار دارد گرفته است، تالاب گندمان است.تالاب گندمان، به عنوان یکی از آبگیرهای آق بلاغ با فاصله‌ای نه چندان دور از تالاب چغارخور قرار دارد.

سطح آب همیشگی این تالاب در حدود ۷۰۰ هکتار است. کوه چرو با ارتفاع تقریبی ۳۶۰۰ متر از غرب تا جنوب این تالاب را در برگرفته است. عکس دامنه های آن در آب های تالاب منظره ای بسیار زیبا و چشم نواز به وجود آورده است. این تالاب محل زندگی آنقوت، کوکر و مرغابی هاست. پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است از جمله امکانات تفریحی در کنر این تالاب می باشد.

قلل کلار، هزارچال و چرو

در میانه های حوزه ی که محدوده ی جغرافیایی شهرستان بروجن می باشد رشته کوهی غربی- شرقی نسبتا طویلی وجود دارد که دارای میانگین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی متر در مقدار نزولات جوی است. بله از رشته کوه بزرگ کلار با قله هایی چون کلار ( ۳۸۳۰ متر)، چرو (۳۶۲۹ متر)، هزارچال (۳۷۰۵ متر) و … صحبت می کنیم. میانه ی دمایی در مناطق مرتفع آن تا حدود ۵ درجه سلسیوس نیز پایین می آید.

بلندترین قله آن کلار است که در حدود جنوب تالاب بین المللی چغاخور واقع شده است، در حاشیه های این قله در دامنه های شمالی آن مناطق ییلاقی با باغات زیادی نظیر تنگ سیاه و روستاهای خوش آب و هوایی چون : خانی آباد، دستگرد و سیبک قرار دارند.

تالاب سولقان

از انواع پرندگانی که در این تالاب مشاهده شده اند می توان به قزل غاز، چنگر و…. اشاره کرد. این تالاب در بهار یکی از نواحی با ارزش زاد آوری پرندگان به ویژه اردک ها می باشد.

سولقان انواع مختلف پرندگان مهاجر را به خود جلب می‌کرده اما حالا به علت عدم توجه و بهره‌برداری‌های غیراصولی از آب و زمین‌های کناره ی آن، کم شدن تعداد پرندگان مهاجر را در پی داشته است.

توصیه می شود در فصول بهار و تابستان به این مناطق سفر کنید. یکی از شهرهای بروجن بلداجی است که در دشتی به همین نام قرار گرفته و سوغات آن گز مرغوبی است که صادرات فراوان دارد.

3 دیدگاه در “بروجن ” سرزمین کوه ها و تالاب ها “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *