آیا باید از باتوم استفاده کنم؟

آیا شما از باتوم استفاده می کنید؟

سلام، من خودم با باتوم میونه ی خوبی نداشتم و استفاده از اونو ضروری نمی دونستم اما وقتی متوجه شدم چقدر برای سلامتی پا مخصوصا زانو مفیده ارتباط بهتری با این وسیله گرفتم.

استفاده درست از باتوم توو مسیرهای کوهنوردی و طبیعت گردی می تونه تا ۳۰ درصد از نیروی وزنتان را روی پاها کاهش بده.برای همین می تونید خیلی بهتر و باانرژی بیشتری مسیرهای کوه، دشت و … را طی نمایید.

با من همراه بشید تا بتونیم یک باتوم خوب انتخاب کنیم.

باتوم های کوهنوردی در بازار در دو مدل معمولا اراعه می شوند :یک مدل قفل اهرمی دارند که به راحتی باز و بسته می شوند و در اندازه ی دلخواه تنظیم می شوند. مدل های دیگر به وسیله ی پیچ توو اندازه های مختلف فیکس می شوند. باتوم ها حالت تلسکوپی دارند.

اجزای باتوم : اجزای باتوم از دسته و بند، بدنه ی اصلی( حالت تلسکوپی )، قفلها، گل و سخمه ( نوک ). دسته از جنس های مختلفی هست یک مدل از چوب پنبه است که به خوبی رطوبت دست را جذب می کند. و تعریق ندارد. خیلی هم نرم و خوش دست است. مدل دیگر فومی هست که اونم سبک و جاذب رطوبت است. توجه کنید که دسته های پلاستیکی برای برنامه های زمستانه مناسب هستند که از دستکش استفاده می کنید چون خشک هستند. بدنه ی اصلی معمولا از آلومینیم که سبک تر هست استفاده میشه مزیتش هم مقاومت در برابر شکستن است ولی ممکن هست خم بشه.جنس های دیگر از تیتانیم و فیبر های کربنی هستند که سبکی و مقاومت بالاتری دارند و در عین حال در فشارهای بالا ممکن است بشکنند. قفل ها هم دو مدل اهرمی و پیچی دارند. نوک عصا حالت تیزی دارد که سخمه می گویند و با یک درپوش پلاستیکی پوشیده می شود. این درپوش را در موقع استفاده حتما در آورید. این نوک در سنگلاخ و شن وماسه وارد می شود و تعادل عصا را حفظ می کند و از سر خوردنتان جلوگیری می کند.

دیده میشه که به صورت اشتباه از درپوش استفاده می کنند که امکان سرخوردن هم داره. درپوش برای محافظت از آسیب به خود و دیگران است. وقتی داخل کوله قرار می دید. ولی روی موزاییک و آسفالت می تونید از درپوش استفاده کنید. گل برفبه صورت پیچی روی سخمه استفاده میشه و کاربردش این هست که عصا در محیط های برفی و یا گل و لای در داخل آن ها فرو نرود.

نحوه استفاده

برای استفاده اول دستتان را از زیر بند رد کنید و دسته رابگیرید. بند را تنظیم کنید و دو قفل را طوری تنظیم کنید که وقتی سخمه روی زمین هست بازویتان زاویه ۹۰ درجه ایجاد کند.اگر قدتان بالای ۱۸۰ سانتی متر است توجه کنید که حتما باتوم بالای ۱۳۰ سانتی متر باز شود که در مسیرهای مختلف بتونید استفاده کنید.

توو این ویدیو با انواع باتوم و نحوه استفاده از آنها آشنا شدید. حتما سعی کنید این نکته رو هم مدنظر داشته باشید که همیشه و در تمام مسیرها از باتوم استفاده نکنید. چون استفاده بیش از حد از باتوم باعث می شود به باتوم عادت کنید و وابسته ی آن شوید.

باتوم های موجود در بازار معمولا از مدل تلسکوپی هستند که می تونید در اندازه های مختلف با توجه به قد و نوع مسیرتون تنظیم کنید. باز و بسته شدن هم کار ساده ای هست که با پیچاندن قسمت پایین آزاد میشه و در اندازه دلخواهتان ثابت می کنید یا در مدل های دیگر که به وسیله اهرم باز و بسته میشن. به راحتی هر اندازه ای که می خواهید ثابت می شوند. برند های مختلف یا به صورت جفتی به فروش می رسند یا تکی. پیشنهاد می کنم حتما به صورت جفتی تهیه کنید تا بتونید توو هر مسیری استفاده کنید. اما اگردر مسیر ساده و بدون شیبی دارید یک باتوم هم کار راه انداز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *