کوله پشتی کوهنوردی و آیتم های لازم برای انتخاب حجم مناسب آن

خانه ی کوهنورد کجاست ؟

امروز می خواهیم راجع به خانه کوهنورد صحبت کنیم. جالب است كه بدانید کوهنوردان از قدیم کوله پشتی خودشان را خانه ی خودشان می دانستند. چون زمانی که از شهرها دور می شدند تنها جایی که می توانستند به تجهیزات و لباس های خودشان دسترسی داشته باشند کوله پشتي خودشان بوده است.

بنابراین انتخاب و خرید کوله پشتی و کفش کوه از مهم ترین کارهایی است که باید با دقت انجام شود، چون تاثیر مستقیم بر فعالیت و میزان لذتی که از صعود می برید، می گذارد.

با انتخاب چند نکته ساده شما هم می توانید کوله پشتي یا همون خانه ی جدیدتان را انتخاب کنید.

انتخاب حجم مناسب كوله پشتي

اصلی ترین نکته در انتخاب کوله پشتی انتخاب حجم مناسب است. کوله ها اندازه های متفاوتی دارند که گنجایششان براساس لیتر مشخص میشه. البته دوران کوله پشتی های حجیم و بزرگ به سر رسیده چون پیشرفت تکنولوژی به سبک و کم حجم شدن تجهیزات منجر شده است.

کوله های کوچک برای فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری و برنامه های نیم روزه مناسب هستند، که بتونید به خوراکی ها و وسایل ضروری دسترسی داشته باشید. کوله های با حجم متوسط ( حدود ۳۰ لیتر ) برای برنامه های ۱ و ۲ روزه جوابگو هستند که می تونید برای شروع فعالیت های طبیعت گردی و کوهنوردی ازشون استفاده کنید. کوله پشتی های با حجم بالا برای صعود به قله ها و برنامه های ۳ روزه مناسبند. فضا و تجهیزات جانبی این کوله ها امکان همراه داشتن چادر، کیسه خواب، لباس های اضافی، تجهیزات کوهنوردی و مواد غذایی را برای شما به راحتی فراهم می کنند.

دیده میشه در برنامه های سبک ۳، ۴ ساعته برخی افراد با کوله های بزرگ می آیند که واقعا نیاز نیست.

علاوه بر نوع و تعداد روز برنامه ۳ نکته دیگر هم باید در نظر بگیرید. یکی سایز شماست باید گفت که فرد باسایز xl برای لباس های خود مسلما به حجم بزرگی نسبت به فرد با سایز s نیاز دارد.

دوم اینکه توو چه فصلی و چه منطقه ای برنامه دارید. توو زمستان و مناطق سردسیر نیاز به پوشاک دو لایه (کت پر، شلوار گرتکس و یا دستکش پلار) دارید.

مورد سوم نوع صعود فنی است که نیاز به حجم بیشتری در مورد کوله دارد چون تجهیزات بیشتری باید همراه داشته باشیم مانند هارنس، کرامپون، هملت و…. با توجه به این موارد حجم مورد نیاز خود را انتخاب کنید. شاید هم بخواهید دو نوع کوله برای برنامه های سبک و فنی برای خودتان تهیه کنید.

بهتر این است که با برنامه ریزی درست از سایزهای بهینه استفاده کنید. اگر درک درستی از تجهیزات مورد نیاز داشته باشید معمولا یک کوله ۳۵ لیتری کفاف یک برنامه دو روزه را می دهد.

راهنماي انتخاب كوله پشتي متناسب

بعد از اینکه حجم مناسب خود را انتخاب کردید کوله را امتحان کنید که با بدنتان متناسب باشد و با آن راحت باشید. کوله ای را انتخاب کنید که با قد شما تناسب داشته باشد. کوله کوتاه باعث می شود وزن به قسمت میانی ( کمر ) وارد گردد در صورتی که بیشتر وزن باید روی استخوان بالایی لگن وارد شود. همین طور اگر کوله خیلی برایتان بلند باشد باعث به هم خوردن تعادلتان می شود و نمی توانید درست حرکت کنید.

کوله های خوب معمولا یک فریم دارند که استقامت لازم را به کوله می دهد و باعث می شود وزن کوله به خوبی روی کمرتان پخش گردد.همچنین با ایجاد فاصله توسط دیافراگم بین کوله و کمر از تعریق زیاد جلوگیری می کند چون باعث گردش هوا در این ناحیه می گردد. برخی از کوله ها دسترسی از روی کوله و قسمت کناری خود دارند تا به راحتی به وسیله مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید بدون اینکه نیاز باشد دیگر وسایل خود را هم از کوله خارج گردانید. بندهای ابری از فشار زیاد جلوگیری می کنند.

برای خرید کوله حتما به حجم و اندازه مناسب خودتان و برنامه مدنظرتان توجه کنید. چون در غیر این صورت هیچ چیز دیگری نمی تواند باعث استفاده درست از کوله و لذت بردن از برنامه تان گردد.

ممنون از همراهی تون، در مطالب بعدی در مورد نحوه ی تنظیم و پر کردن کوله در خدمتتون خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *