مناظر طبیعی ارسباران ” نگین سبز شمال غرب ایران “

جنگل های ارسباران در استان آذربایجان شرقی در حاشیه ی منطقه ی مرزی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان واقع شده است. پیشتر این جنگل ها وسعت بیشتری داشت ولی اکنون به شهرستان های کلیبر، ورزقان، اهر محدود است. مناظر طبیعی کم نظری در ارسباران مشاهده می شود. با ۱۲ هزار کیلومتر مربع وسعت که موزه حیات وحش ایران لقب گرفته است. سازمان جهانی یونسکو این منطقه را به عنوان ذخیره گاه زیست کره شناخته است.

از نظر اقلیمی این جنگل ها بسیار مشابهت هایی با جنگل های کوهستان قفقاز که در آنسوی رود ارس هستند، دارند . کوه های پر درخت با مراتعی غنی در میانشان و روستاهایی با فاصله از هم که مردمانشان همگی دامدار هستند، نمایی کلی را از اینجا پیشکش طبیعت دوستان مشتاق مناطق بکر ایران می کند.

بارش های خوب در کنار چشمه ساران و چندین رود جاری باعث شده به این جنگل ها قره داغ بگویند . چون سبزی این کوه ها به دلیل تراکم درختان باعث سیاه دیده شدن این کوه ها می شود.

جاذبه های ارسباران

  • قلعه بابک
  • پارک جنگلی مکیدی
  • منطقه حفاظت شده آینالو
  • کوهستان مرتفع کیامکی

قلعه بابک

بابک خرمدین از سرداران شجاع آذربایجان در زمان حکومت معتصم عباسی بود که توانست ۲۰ سال در مقابل دستگاه حکمرانی مقاومت کند و بجنگد.

قلعه بابک مرکز فرماندهی این گروه به نام خرمدینان بود. این قلعه بالای کوهی در ۳ کیلومتری کلیبر قرار گرفته است. معماری جالب آن که سازه ای کم نظیر است چون بالای کوهی سنگی و بدون ابزارهای امروزی بنا نهاده شده است.

مکان قلعه طوری انتخاب شده که به تمام راه های ورودی تسلط داشته و تنها راه ورود به قلعه راهی باریک است که در انتها به یک دالان می رسد.

با اینکه صدها سال از عمر قلعه می گذرد ولی همچنان دارای دیوارهایی سالم می باشد.

در نهایت با خیانت افشین، بابک به نیروهای معتصم تحویل داده شد و او را اعدام کردند.

قلعه بابک خرمدین – شهرستان کلیبر

مناظر طبیعی مکیدی

جاده قلعه را می توانید به سمت «قلعه دره‌سی» و بعد از آن علی آباد و جنگل مکیدی ادامه دهید. جنگل مکیدی در کنار روستایی به همین نام است و به واسطه زیبایی و بکر بودن منطقه تبدیل به تفرجگاهی تابستانی برای مسافران شده است. اخیرا مکیدی را به امکانات اولیه مثل آلاچیق و آب آشامیدنی محهز کرده و به آن پارک جنگلی مکیدی می‌گویند.

منطقه حفاظت شده آینالو

آینالو نام منطقه‌ای حفاظت شده است که در مرکز آن خود روستا قرار دارد. آینالو یعنی «آینه‌ای» و دلیل آن این است که به سقف فلزی عمارتی قدیمی اشاره دارد که مثل آینه نور را منعکس می‌کرد.

دیوارهای این عمارت قدیمی که مالک آن شخصی ارمنی بود پابرجاست و مرمت‌هایی هم روی آن صورت گرفته است.

آینالو در دسترس‌ترین بخش زیبای جنگل های ارسباران است. برای این کار باید جاده کلیبر به قلعه بابک که در انتها به عاشقلو می‌رسد را دنبال کنید. آینالو حدودا در میانه ی این جاده است و بخش‌های زیادی از مسیر آسفالت خوبی دارد.

دو جاذبه آینالو یکی محل نگهداری و تکثیر گوزن‌های بومی منطقه معروف به مرال و دیگری کلیسای آینالو است.

جاذبه دیگر آینالو یعنی محل نگهداری و تکثیر مرال‌ها در کنار جاده و بعد از آینالو می باشد. مرال گوزن بومی همین منطقه است. در اینجا باید به تلاش های سازمان حفاظت محیط زیست نیز اشاره نمود که با راه اندازی محل هایی کوشش می کند جمعیت مرال ها را بیشتر نموده و از شکارشان جلوگیری می کند.

2 دیدگاه در “مناظر طبیعی ارسباران ” نگین سبز شمال غرب ایران “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *