راهنمای انتخاب کوله پشتی و کیف کمری

کوله‌پشتی

برای کسانی که قصد سفری کوتاه مدت با وسایل و تجهیزات کمتری دارند، کوله‌پشتی گزینه‌ای مناسب برای نگهداری لوازم سفر خواهد بود. برای انتخاب کوله‌پشتی باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشت.

کوله‌پشتی سفر معمولا باید ظرفیت زیادی داشته باشد. در چنین شرایطی کوله‌پشتی‌های کوهنوردی که معمولا ظرفیتی بالاتر از ۲۵ دارند انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

مورد دیگری که در انتخاب کوله‌پشتی‌های سفری اهمیت بسیار زیادی دارد نوع بندهایی است که در آن به کار رفته. بندهای کوله‌پشتی باید دوخت محکم و قابلیت تحمل وزن زیادی را داشته باشند تا در اثر استفاده‌ی طولانی پاره نشوند.

همچنین توجه داشته باشید که کوله‌پشتی مناسب برای سفر باید در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. بیشتر کوله‌پشتی‌های کوهنوردی دارای رویه‌ای ضد آب هستند که در زیپی جداگانه در قسمت انتهایی قرار می‌گیرد. این رویه‌ی ضد آب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در هر شرایط آب و هوایی از کوله‌پشتی خود استفاده کنید.

انتخاب اندازه مناسب کوله پشتی کوهنوردی

  • سایز صعود کننده: فردی که لباس های اندازه بزرگ یا خیلی بزرگ می پوشد قطعا به حجم بیشتری برای انتخاب کوله ی کوه نسبت به فرد با سایز کوچک، نیاز دارد.
  • نوع صعود: صعود های فنی به جای بیشتری برای جا دادن لوازم از قبیل میانی ها، هارنس، کرامپون و… نیاز خواهند داشت.
  • فصل صعود: برای صعود های در فصل زمستان می توان گفت که تعداد پوشاک مانند : شلوار گرتکس، شلوار پلار، بیس اضافه و…. افزایش می یابد.

صعود هایی که به روش معمول صورت می گیرند، مقدار بار زیادی را می طلبند.کوله بزرگتر باعث به هم خوردن تعادل به ویژه در دست به سنگ ها می شوند. نکته مهم دیگر این است

که باید سعی کرد نوع برنامه ی غذایی را نیز هوشمندانه انتخاب کرد. در صورت انتخاب درست وسایل مورد نیاز در کوه، کوله پشتی حدود ۳۵ تا ۴۰ لیتر به طور استاندارد جواب گوی یک

برنامه ی ۲ روزه خواهد بود.

موارد دیگر در سایز درست کوله کوه

هیچ موضوعی نمی تواند دلیل استفاده درست از کوله کوهنوردی باشد، در صورتی که سایز درستی برای فرد مورد نظر انتخاب نشود.

  • طول کمر به بالا باید در محدوده ی ارتفاعی کوله قراربگیرد.
  • بند کوله بایستی در پس شانه ها قرار بگیرد.
  • زاویه بند نگهداری بار باید با زاویه ی ۴۵ درجه به کوله ی ما متصل گردد.
  • قسمت انتهایی بند شانه ها باید بین ۵ تا ۷ سانت پایین تر از زیر بغل پایان بیابد.
  • کمربند کوله باید استخوان بالای لگن را به طور کامل در بر بگیرد.
  • کمربند باید قادر باشد مقدار بیشتر بار کوله کوهنوردی را تحمل کند.

انواع مختلف کیف های کمری

کیف های کمری معمولا به دور کمر بسته می شوند و از جنس مقاوم به ضربه برخوردارهستند. فضای مناسب برای قرار دادن لوازم ضروری و مدارک اصلی را دارند و در برخی مدلها قابلیت قرار دادن قمقمه آب هم وجود دارد که بسیار مناسب سفرهای طبیعت گردی هستند.

سبکی و ظرفیت این کیف ها اهمیت بالایی دارد.

کیف های کمری معمولی هم وجود دارند که برای هر نوع کاربردی مناسب هستند و در سفر های شهری هم می توان از آنها برای نگهداری مدارک و لوازم ضروری استفاده کرد. همچنین از انواع کیفهای دوشی هم می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *