سفر به فیلبند ” روستایی برفراز ابرها “

فیلبند (به مازندرانی:فل بن) روستایی در بخش بندپی شهرستان بابل در استان مازندران است. این روستا از زمانهای قدیم تا دهه ۷۰ خورشیدی جزو بخش بندپی شرقی بوده و بعد از آن به بندپی غربی الحاق شد. اهالی به این روستا فلبن می‌گویند. دسترسی به فیلبند از جاده هراز و سنگچال آمل راحت‌تر است زیرا مسیر بابل آسفالت نبوده و پیچ و شیب‌های زیادی دارد.

راه های دسترسی به فیلبند

مسیر ماشین رو که به فیلبند می رسد، جاده فرعی «منگل- چلاو» در مسیر هراز (یک کیلومتر بعد از اولین تونل بعد از پلیس راه آمل که تماماً آسفالت بوده و جاده‌های اصلی داخل محل نیز آسفالت است. یک مسیر دسترسی راه خاکی نیز از ییلاق شیخ موسی بخش بند پی شرقی به فیلبند وجود دارد. راه مال روی (کرمیناپی) نیز برای رسیدن به این روستا وجود دارد که از روستای دیوا، حدود ۳۰ کیلومتر می باشد و جنگلی است.

جاذبه ها

این روستا به دلیل ارتفاع زیاد آن از سطح دریا زمستان‌هایی سخت دارد و گاها با بارش برف سنگین همراه است.عموما در بهار و در تابستان‌ها این روستا دارای هوای بسیار مطلوبی است که پذیرای مسافران از اقصی نقاط و نیز کوهنوردان می‌باشد. این روستا به دلیل اینکه حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد در زمانهاییکه کرانه های دریای خزر هوای ابری دارند یا در مهی عمدتا غلیظ فرو می رود یا از این روستا منظره ی اقیانوس ابر که از ارتفاعات شمالی البرز جلوه دارد، در این منطقه نیز نمایان می شود. این روستا همچنین مرتفع ترین روستای مازندران نیز لقب گرفته است، به علت سوز و سرمای جانکاه در مسیر و روستای فیلبند در ایام زمستان به ندرت می توان به فردی برخورد کرد و عموما روستا در این زمان خالی از سکنه می باشد.

مشاهده ی اقیانوس ابر – فیلبند

در فصول بهار و تابستان برخلاف زمستان و عمدتا پاییز، هوای این خطه از مازندران بسیار مطلوب و فرح بخش است. دوری از مناطق شهری توام با استفاده از هوای پر اکسیژن این روستا، می تواند خستگی هفته ای پرکار و شلوغ را از تن هر مسافر و طبیعت دوستی برباید. بعضا حتی در شب های مه گرفته و یا بارانی این روستا هوا در تابستان بسیار خنک می باشد. پاییز گاها با وزش باد و طوفان در این منطقه توام است و به این دلیل و دلایل ذکر شده قبلی بیشتر، فصول گرم سال را برای طبیعت گردی در این ناحیه و نواحی مشابه آن در استان های شمالی کشورمان پیشنهاد می کنیم.

تنوع درختی

به دلیل سرمای زیاد و طولانی، درختان رشد خوبی در فیلبند ندارند. از درختان تنها گونه‌های سیاه‌ریشه مانند آلوچه ترش، طیفی از انگور،زرشک کوهی و نیز نوعی درخت به نام ون در آن می‌رویند. کشت درختانی چون سیب،آلبالو، گردو و فندق ناموفق بودند.

در انتها خالی از لطف نیست که اشاره کنیم برای بسیاری از افراد که ممکن است اطلاعات جامعی در مورد این منطقه نداشته باشند، مشاهده ی منظره اقیانوس ابر در منطقه فیلبند، خود به تنهایی دلیل سفر آنان به فیلبند می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *