انتخاب اندازه مناسب کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی برای آسوده بودن باید طوری باشد که کوهنورد برای زمانی طولانی قادر باشد کفش را به آسانی بپوشد. نکته مهم این است که اندازه مناسب کفش تنها با به پا کردن و قدم زدن تعیین می گردد.

۱. خیلی تنگ نباشد چون به پا فشار وارد می کند.

۲.خیلی بزرگ یا گشاد نباشد در غیر اینصورت باعث مشکلات پوستی می شود.

به طور کلی شماره کفش کوه بایستی ۱ شماره از پای شما بزرگتر باشد.

نکته های مهم در خرید کفش کوه

۱.پس از تعیین نوع کفش خود، یک جفت جوراب ضخیم از نوعی که در کوه استفاده می کنید، برای آزمایش کفش کوهنوردی در زمان خرید، همراه داشته باشید. از آنجا که پا در طول روز معمولا باد می کند، خوب است خرید خود را موکول به بعد از ظهر یا غروب نمایید تا این انتخاب در زمانی صورت گیرد که پا کمی هم بزرگتر است.

۲. قبل از بستن بند کفش، پای خود را به سمت جلوی کفش حرکت داده و پنجه پایتان را در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه یک انگشت بین پاشنه ی پا و قسمت انتهایی کفش فاصله باشد.

۳.پس از آن بند کفش را محکم ببندید و با آن قدم بزنید،در صورت راحتی کامل پا در کفش، این کفش مناسب پایتان می باشد.

۴.سپس بعد از این مرحله روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر به سطحی ضربه وارد کنید. در صورتی که وارد شدن هیچ ضربه ای را به طور مستقیم به پایتان احساس نکنید آن وقت می توان گفت این کفش مناسب پای شماست.

۵. اکنون در این مرحله، با ایستادن روی کناره ی خارجی پای خود، اطمینان حاصل کنید که کفش، از قوزک پایتان محافظت می کند.

۶. قبلا گفتیم کفش کوه باید ۱ شماره از پایتان بزرگتر باشد. این نکته را به یاد داشته باشید کفش های کوه به علت خاص بودنشان برای فعالیت در کوه، هرگز جا باز نمی کنند، پس باید در انتخاب اندازه مناسب آن ها دقت کافی به خرج داده و حتما کفش را بپوشید و با آن ها کمی هم قدم بزنید.

توجه : هرگز برای بار اول، کفش نو را برای یک فعالیت سنگین کوهنوردی نپوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *